Když autem, tak s Waze. Nejlepší navigace (nejen) pro Brno

Ať už jezdíte autem každý den nebo jen čas od času, navigace Waze vám dokáže usnadnit život. Vyhnete se zácpě, nepřekvapí vás uzavírka, spolehlivě budete vědět, jak dlouho vám bude cesta trvat. A když se stane nehoda či jiná mimořádnost, tak Waze to s vysokou pravděpodobností bude vědět a vy si ušetříte šlamastyku.

Pípne vám mobil, abyste se  pomalu vydali na cestu autem do práce. Zatímco sedáte do auta, na křižovatce na vaší trase to chtěl jeden řidič „stihnout“ a byla z toho nehoda, která teď blokuje dopravu. Waze vám přepočítá cestu a pošle vás malou oklikou, abyste byli v práci včas. Neskončíte v žádné letní brněnské uzavírce, neboť Waze o všech ví a najde vám průchodnou cestu.

I takto může vypadat vaše cesta autem s Waze. Je to navigace zdarma, kterou máte ve svém chytrém telefonu a kterou v Brně během páteční špičky užívá až 1 300 lidí za volantem. To je za poslední dva roky 10-ti násobný nárůst uživatelů. „Člověk získá dopravní informace a navigaci. Urychlí se mu cesta,“ vysvětluje Patrik Ingr, proč je Waze pro lidi tak atraktivní. „Ať už se jedná o uzavírku, nehodu nebo dlouhou kolonu, tak Waze má přístup k aktuální dopravní situaci a i během cesty dokáže změnit trasu tak, abyste se vyhnuli zdržení,“ dodává.

Navigace Waze

Zatímco offline navigace aktualizují mapy nejčastěji každých 3 až 6 měsíců, mapové podklady Waze pro ČR jsou aktualizovány každé 3 dny. Uzavírky zadávají čeští editoři ručně, aby dosáhli maximální přesnosti. „Máme zadaných 95 % uzavírek v celé ČR. To nikdo jiný v navigaci nedokáže poskytnout,“ popisuje Martin Kolář. Informace o uzavírkách od správců komunikací jsou často nespolehlivé, velká komunita uživatelů však poskytuje data o uzavírkách přímo z terénu. „Díky velké uživatelské základně máme aktuální informace přímo ze silnic. Samotní uživatelé jsou zdrojem dat o dopravě,“ vysvětluje zásadní roli velké komunity uživatelů Martin Svoboda.

Waze je online navigací, která vám vždy nabídne 3 různé trasy a k nim spolehlivé odhady cestovního času. Díky přístupu k historickým datům umí Waze spočítat, kolik daná cesta bude trvat v různé denní nebo noční doby. Pokud během své cesty zaznamenáte nějakou mimořádnost (policejní hlídku, radar, nehodu, kolonu), můžete ji několika dotyky na displej sdělit ostatním a přispět k aktuálním dopravním informacím. Ačkoliv potřebuje Waze kvůli aktuálním informacím přístup k internetu, je skromná na data a tarif vám nevyčerpá. Navigace je dostupná pro iOS a Android, k dispozici je také webový plánovač.

Waze v ČR funguje jen a díky stovkám a tisícům hodin práce editorů a uživatelů, z nichž to všichni dělají z lásky pro věc a bez jakékoliv finanční odměny. Chcete přiložit ruku k dílu? Navštivte český Waze!

Článek vznikl díky vstřícnosti Martina Koláře, Martina Svobody a Patrika Ingra, kteří se starají o Waze v ČR a popovídali si o tom s námi.

Nárůst počtu uživatelů v Brně za poslední 2 roky až na 1 300 v jeden moment.

Růst počtu uživatelů navigace Waze v Brně

Chystáme pro vás

zc

Nízkoemisní zóny v Brně?

Nízkoemisní zóny jsou vymezená území, která omezují vjezd aut podle hodnot jejich emisí. Starší vozy s vysokými emisemi mají do takové zóny vjezd zakázán. Důvodem je snaha o zlepšení ovzduší a životního prostředí v dané lokalitě.

Pá, 12/30/2016 - 10:51

carsharing

Sdílet automobil není ostuda, ale volba

Stěhování, velký nákup, odvoz babičky k lékaři. Každý z nás někdy potřebuje auto. Pravidelný servis, nárazové opravy nebo platbu pojištění ale všichni řešit nemusejí. Stále více lidí upouští od vlastnění auta a přenechává starosti o jeho údržbu jiným.

St, 12/07/2016 - 00:15

infografika

Carsharing: Jak se sdílejí auta?

Sdílení aut neboli carsharing je jedním z řešení nedostatečné kapacity parkovacích míst. A neprofituje z něj pouze veřejný prostor. Těm, kteří auto využívají jen někdy, šetří peníze i čas. Jak systém funguje?

St, 12/07/2016 - 00:09

Kounicova

Věděli jste že? Pět zajímavostí z brněnské motorové dopravy

Carsharing, rychlost dopravy autem, dopravní nehody, znečištění ovzduší a průměrná obsazenost auta v Brně - vše uvnitř.

Út, 10/11/2016 - 15:36

Kateřina

Kateřina Tučková: Nejraději chodím pěšky. Mám čas si město užít

Spisovatelka Kateřina Tučková žije v Brně a v Praze. K Brnu má ale stále blíž, studovala zde střední a vysokou školu. V Brně a na jižní Moravě se také odehrává děj jejího prvního velkého románu – Vyhnání Gerty Schnirch (2009). Potěšilo nás, když jsme zjistili, že nejoblíbenějším Katčiným dopravním prostředkem je „pěškobus“. Na tohle téma jsme jí také položili několik otázek.

Út, 10/04/2016 - 12:57

Česká.

O původu druhu chodec

„Co je to za pěší zónu, když musím každou chvíli uskakovat šalině, taxíku nebo debilovi na kole?!“ ozývají se často rozhořčené hlasy chodců používajících páteř brněnské pěší zóny, Masarykovu ulici.

Út, 09/20/2016 - 11:33

Označení parkovací zóny.

Rezidentní parkování v Brně

Zefektivnění využití parkovacích míst, ulehčení života s automobilem lidem žijícím v Brně, zvýšení bezpečnosti a kultivace kultury živelného parkování. Tyto výhody přinese nejprve do Brna-středu projekt rezidentního parkování, který bude postupně zaváděn od roku 2017.

Út, 09/13/2016 - 11:34

René Rudzan

Tramvaják Renda: Ne zbrklosti, ano ohleduplnosti

René Rudzan alias Tramvaják Renda patří k nejznámějším brněnským řidičům tramvají. „Za madlem“ sedí už 21 let a z práce si udělal poslání. Dokumentuje své jízdy na videu – to nejzajímavější můžete najít na jeho YouTube kanálu. Chtěli byste se podívat na brněnskou dopravu očima řidiče tramvaje? Máte možnost.

Út, 09/06/2016 - 14:14

Parkování

Desatero jízdy autem ve městě

Jak jezdit autem po městě a přitom prospět i ostatním? Pro začátek se stačí držet deseti jednoduchých zásad.

Út, 08/30/2016 - 15:01

Irští gentlemani s jízdními koly.

Desatero jízdy na kole a koloběžce ve městě

Připravili jsme pro vás několik rad, jak jezdit po Brně na kole a na co nezapomenout. Do velké míry jsme se inspirovali cyklistickou etiketou, která se nedávno zrodila u kolegů v Praze. Všechny body níže platí i pro jízdu na koloběžce, která je z pohledu zákona stejná jako jízdní kolo. Jdeme na to.

St, 08/17/2016 - 22:45

Jízda na kole prospívá Brnu

Děkujeme, že jezdíte na kole! Co přináší cyklodoprava Brnu

Mnoho západních měst se tváří v tvář problémům motorové dopravy obrací k cyklodopravě jako řešení. Jaké výhody cyklodoprava městu přináší?

St, 08/17/2016 - 16:04

Jak funguje kalkulačka?

Jak počítáme utracené peníze, naježděné kilometry, spálené kalorie, naběhané maratony? Zjistěte vše o tom, jak funguje naše kalkulačka.

Čt, 06/09/2016 - 14:28

Zůstaňte v obraze

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a neuteče vám žádná novinka v brněnské dopravě.

Město Brno a lidé v něm žijící úpí pod jhem kolon, znečištěného ovzduší a mnohdy zablokovaných ulic motorovou dopravou. Neuspokojivá dopravní situace, která postihuje fyzické i duševní zdraví obyvatel Brna, je způsobena dílem dopravní infrastrukturou, dílem dopravním chováním lidí, které je však významně ovlivněno dostupným dopravním systémem.

Cílem kampaně Jezdím pro Brno je ukázat lidem žijícím v Brně možnosti, kterými mohou naplňovat své dopravní potřeby uvnitř města. Díky kampani se Brňanky a Brňané dozvědí o možnostech dopravy ve městě, jejich zdravotních výhodách, environmentální šetrnosti a finanční výhodnosti. Konečným cílem projektu je přispět ke zlepšení brněnského ovzduší skrze změnu dopravního chování obyvatel Brna.

Kampaň organizuje Statutární město Brno prostřednictvím své příspěvkové organizace Zoo Brno a stanice zájmových činností, Středisko ekologické výchovy Hlídka. Administrativní název projektu je "Dopravuj se čistě - vzdělání a změna dopravního chování obyvatel Brna." Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky a Ministerstvem životního prostředí.

Kontakt

jezdimprobrno@gmail.com

Pro média

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky a Ministerstvem životního prostředí.